Psühholoogilised tegelased ja klassikalised lood pole Eesti teatrist kuhugi kadumas. Need moodustavad täna ja tõenäoliselt veel pikalt suure osa kodumaise teatri repertuaaridest. Sageli aga vastandatakse nüüdisaegseid teatripraktikaid psühholoogilisele narratiivile. Ometi ei pea need kaks teineteist välistama. Tuleb hoopiski mõtestada, milline peaks olema psühholoogiline tegelane 21. sajandi teatris. Seepärast korraldamegi Drakadeemia talvekooli ja kursuse kogenud näitekirjanikele just neil teemadel.

Drakadeemia talvekool kannab pealkirja „Uusi võtteid tegelase kirjutamiseks“ leiab aset 08.-09.01.2016 Käsmus. Osalejad peavad võtma kaasa visuaalse kujutise mõnest tegelasest, keda nad tahaksid kunagi oma näidendisse või proosateksti kirjutada. See võib olla autori jaoks täiesti uus tegelane või keegi, kellega ta on juba tööd teinud. Juhendaja Aivar Simmermann kasutab psühhodraama ja playback teatri võtteid ning läbi selle saavad autorid inspiratsiooni ja uusi mõtteid selleks, kuidas tegelase kirjutamisele läheneda. Aivari ja tema metoodikate kaasamine näidendite kirjutamisse on Eestis midagi täiesti uut ja meile teada olevalt pole ka muu maailma praktikas just eriti palju näiteid selle kohta, kui teraapiavorme ja loovkirjutamist on toodud kokku just kirjanduslikult uute tasemete saavutamiseks.

Talvekooli osalustasu on 90 EUR, milles sisaldub ka majutus ja neli söögikorda. Registreerumiseks tuleb kirjutada oma soovist aadressile siret@drakadeemia.eu.  Registreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18.12.

Samuti algab jaanuaris kursus pealkirjaga „Psühholoogilise tegelase kirjutamine 21. sajandil“, juhendajad on Aivar Simmermann ja Siret Paju. Osalejad tulevad kursusele oma pooleli oleva või valmis näidendiga, kus neil on probleem tegelase psühholoogilise plaani kujutamisega. Kursuse vältel käibki töö konkreetse näidendiga, mida järjepidevalt täiustatakse. Õppeprogrammis keskendume kolme olulise aspekti kokku põimimisele: klassikaline psühholoogiline tegelane, tänapäevased sotsiaalpsühholoogilised rolliteooriakäsitlused ja näidendi kirjutamine. Selleks, et mõista psühholoogilise tegelase alustalasid ja toimimispõhimõtteid, võtame luubi alla A. Tšehhovi „Kajaka“. Näidendi analüüsi ei tee me traditsioonilise tekstianalüüsi kaudu, vaid teostame Aivari juhendamisel järgmiste metoodikate abil: sotsiomeetria, playback teater ja rollimäng. Taolise tegevusliku ja kogemusliku analüüsi eesmärk on see, et kursusel osalejad töötaksid oma näidendi ideestiku ja tegelastega. Kursuse lõpuks valmib osalejatel näidend.

Kursus on mõeldud neile autoritele, kes on varasemalt osalenud mõnel Drakadeemia kursusel või need, kes meiega varasemalt tuttavad pole, kuid kelle mõnda teksti on lavastatud. Kursuse toimumise ajad on 22.01, 5.02, 19.02, 4.03, 18.03 ja 1.04 kl 18.00 – 21.00 Tallinnas, Drakadeemia tegutsemiruumides (Vene tn 6). Kursuse hind on 280 EUR. NB! Kursusel osalejate jaoks on talvekool kursuse hinna sees, kuna talvekool ongi kursuse esimene kohtumine. Kursuse tasu on võimalik maksta kolmes osas.

Kursusele registreerumine toimub kuni kohtade täitumiseni või kuni 18.12.2015. Täpsem info registreerumise kohta aadressilt siret@drakadeemia.eu.